Najważniejsze pytania i odpowiedzi

FAQ

Czym są narzędzia LEXWO?

Firma LEXWO oferuje szeroki wachlarz wysokojakościowych narzędzi wykonanych z niemieckiej stali nierdzewnej oraz 2-letnią gwarancję w razie wystąpienia wad fabrycznych!

Jakie produkty są głównie oferowane przez firmę LEXWO?

Pełna oferta produktów to ponad 11000 narzędzi kosmetycznych, dentystycznych, chirurgicznych, chirurgii plastycznej oraz branży weterynaryjnej.

Jaką gwarancję oferuje LEXWO?

LEXWO oferuje 12 miesięczną gwarancję. O ile nie stwierdzono inaczej produkty LEXWO objęte są 12 miesięczną gwarancją względem defektów fabrycznych materiału oraz wykonania, a LEXWO, wg własnego uznania, naprawi lub wymieni produkty, których dotyczy wyżej wspomniany defekt. Firma LEXWO zapewnia gwarancję w razie pęknięć, awarii złączy oraz korozji w trakcie zwykłej obsługi. Narzędzia przejawiające oznaki zużycia w wyniku zwykłej obsługi nie należy uznawać za wadliwe. Modyfikacja lub innego rodzaju zmiany produktów lub brak należytego dbania o produkt, w tym stosownego czyszczenia i konserwacji, mogą skutkować unieważnieniem gwarancji. Ostrzenie oraz nieznaczne operacje na końcówce narzędzi są rutynowymi pracami konserwacyjnymi przy normalnej obsłudze i nie są objęte gwarancją. Więcej informacji pod adresem sklep@lexwo.pl

Chciałbym rozprowadzać produkty firmy LEXWO w moim kraju, co muszę zrobić?

Poszukujemy nowych dystrybutorów na całym świecie. W razie zainteresowania, prosimy o kontakt pod adresem sklep@lexwo.pl

LEXWO oferuje wiele narzędzi z węglika wolframu (TC) oraz stali nierdzewnej – jaka jest różnica?

Narzędzia z węglikiem wolframu są znacznie „twardsze” niż stal nierdzewna, dlatego węglik wolframu pozwoli zachować ostre krawędzie na dłużej (fakt metalurgiczny – bardziej trwałe). TC zwiększa osiągi oraz trwałość (odporność na zużycie oraz korozję). Jednakże węglik wolframu wymaga szczególnej dbałości w trakcie czyszczenia i sterylizacji. W przypadku użycia urządzenia do ultradźwiękowego czyszczenia, prosimy o przestrzeganie zaleceń producenta w zakresie rozcieńczania roztworu oraz długości pozostawiania narzędzi w roztworze. Prosimy o korzystanie z roztworów wzbogaconych o inhibitor korozji. Jeśli wykorzystano reaktor ciśnieniowy, należy korzystać z inhibitora korozji. Lub można stworzyć prosty inhibitor korozji w gabinecie dentystycznym (należy zmieszać 1 łyżkę azotynu sodu w 2% roztworu na 1 kwartę wody destylowanej, zanurzyć narzędzia w roztworze na okres 3 minut, wyjąć je, osuszyć i następnie zapakować do sterylizacji). Prosimy o upewnienie się, że narzędzia z węgliku wolframu schną szybko w trakcie cyklu „suchego” lub „odpowietrzania” reaktora – jeśli narzędzia nie schną lub jeśli pozostały mokre, wciąż istnieje ryzyko korozji. 

Czy LEXWO modyfikuje narzędzia lub produkuje nowe na zamówienie? Mam pomysł na nowy produkt!

Tak, jako producent jesteśmy w stanie zrobić jedno i drugie. Prosimy o składanie propozycji lub rysunków nowych produktów bezpośrednio pod sklep@lexwo.pl. Zapoznamy się z Twoim projektem oraz oszacujemy jego wykonalność. W razie zainteresowania, przedstawimy wycenę modyfikacji/zaprojektowania nowego narzędzia na zamówienie. Wszelkie projekty, próbki i inne informacje przekazane do konsultacji zostaną zwrócone. W razie zainteresowania, prosimy o kontakt.

Jak czyścić narzędzia?

Jest to zależne od stopnia sterylności w danej sytuacji. W pierwszej kolejności należy przepłukać w wodzie destylowanej o neutralnym pH, a następnie usunąć krew i resztki. Należy korzystać ze świeżego rozpuszczalnika o neutralnym pH i miękkiej szczotki do czyszczenia. W przypadku stosowania reaktora ciśnieniowego, należy upewnić się, że przestrzegane są instrukcje producenta w tym zakresie (czysta woda destylowana o neutralnym pH), oraz że wysokiej jakości narzędzia nie są mieszane z narzędziami niższej jakości. Zanieczyszczenia pochodzące z narzędzi niższej jakości mogą wpłynąć na jakość tych drugich. Należy upewnić się, że cykl suszenia został w pełni zakończony. Nakładające się łączenia mogą być wilgotne, co zwiększa ryzyko korozji. Można temu zapobiec na trzy sposoby: zapewniając pełny cykl suszenia, stosując silikonowy smar wewnątrz łączenia jako warstwę ochronną, oraz korzystając ze zbiornika powietrza lub suszarki do włosów, której zadaniem jest zdmuchiwanie wilgoci z nachodzących na siebie części. Narzędzia można także czyścić ultradźwiękowo, ale należy je niezwłocznie przepłukać i wysuszyć.

Dlaczego należy czyścić narzędzia przed sterylizacją?

Czyszczenie powinno poprzedzać procesy dezynfekcji oraz sterylizacji. Czyszczenie obejmuje usunięcie resztek (organicznych lub nieorganicznych) z narzędzia lub urządzenia. Jeśli nie dojdzie do usunięcia widocznych resztek, dojdzie do wpływu na mikrobiologiczną inaktywację i w konsekwencji może przeszkodzić dezynfekcji czy sterylizacji.
Pamiętaj: sterylizacja nie czyści.

Czy mam czyścić narzędzia ręcznie? Jak wykonać ręczne czyszczenie?

Zalecamy czyszczenie ultradźwiękowe jako najlepszą oraz najskuteczniejszą metodę czyszczenia regularnych narzędzi, tj. narzędzi ręcznych i pincet, natomiast ostre lub delikatne lub nie w 100% stalowe narzędzia należy czyścić ręcznie. Jeśli nie przeprowadzi się niezwłocznego czyszczenia ręcznego, narzędzia należy umieścić w zbiorniku oraz namoczyć detergentem, środkiem dezynfekującym, lub innym enzymatycznym środkiem czyszczącym w celu zapobiegnięcia wysuszenia materiału oraz ułatwienia procesu czyszczenia i skrócenia czasu tej operacji. LEXWO zaleca także użycie szczotek z długą rączką, aby trzymać ręce z daleka od ostrych narzędzi.

Należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

Należy korzystać ze sztywnych plastikowych szczotek czyszczących, nie używać szczotek z wełny stalowej lub drucianych, za wyjątkiem szczególnie polecanych szczotek drucianych ze stali nierdzewnej dla narzędzi typu kireta czy na poplamionych radełkowanych uchwytach. W celu ochrony powłoki przed rdzą zawsze należy stosować mleczko czyszczące. Należy ostrożnie szczotkować delikatne narzędzia i, jeśli to możliwe, przenosić je osobno i trzymać z daleka od innych narzędzi zastosowania ogólnego. Należy upewnić się, że wszystkie powierzchnie narzędzi są czyste oraz wolne od plam i innych niepożądanych obiektów. Po oczyszczeniu, należy dokładnie przepłukać narzędzia pod bieżącą wodą. W trakcie płukania, należy otworzyć i zamknąć nożyczki, zaciski, uchwyty do nici oraz inne zawieszane narzędzia upewniając się, że zawiasy zostały w pełni przepłukane, wewnątrz i na zewnątrz.

Dlaczego konieczne jest smarowanie narzędzi chirurgicznych?

Smarowanie to najważniejsza rzecz jaką należy wykonać w celu wydłużenia przydatności do użycia narzędzi. Dzięki stosownej obsłudze oraz smarowaniu powierzchni stali nierdzewnej, narzędzia będą miały cienką i twardą powłokę, która pomoże w ochronie przed korozją. Ponadto w zakresie ochrony przez plamami oraz korozją, smarowanie ogranicza tarcie w miejscu łączeń, zapewnia lekkość, delikatność oraz płynność działania narzędzi, a także wydłuża okres przydatności do użycia poprzez redukcję zużycia.

Czy narzędzia z łączeniami oraz zawiasami wymagają specjalnej dbałości w trakcie sterylizacji?

Tak, zastosowanie smaru na zawias jest istotne, gdyż w ten sposób zapewniamy jego płynną pracę. Ponadto narzędzia wyposażone w zamek/blokadę należy wysterylizować w pozycji „otwartej”. W ten sposób zapewniamy sterylność narzędzia oraz zapobiegamy „rozpraszaniu ciepła” względem zacisków narzędzia, które może doprowadzić do pęknięcia zacisków.

Jak przeprowadzić sterylizację ciśnieniową (reaktorem ciśnieniowym)?

Zaleca się przeprowadzenie sterylizacji ciśnieniowej (wilgotne ciepło) przy zastosowaniu cyklu przed-próżniowego (usunięcie powietrza tłoczonego). Narzędzia podlegają parze wodnej o wysokim ciśnieniu.
Minimalne oraz maksymalne zalecane standardy dla Sterylizacji Parowej:
Czas: 4 - 20 minut
Temperatura: 130ºC (266ºF) - 134º C (273ºF)
Środek sterylizujący: destylowana woda.
Zalety:
Wysoka wydajność
Nietoksyczna
Niedroga
Szybkie ogrzewanie
Szybki wpływ na narzędzia.
Wady:
Przedmioty muszą być odporne na ciepło oraz wilgoć.
Wymaga dogłębnej konserwacji (reaktor ciśnieniowy nie działa poprawnie jeśli para przedostaje się przez wieko lub w okolicach drzwi).

Jak przeprowadzić chemiczną sterylizację (chemiclave)?

Narzędzia podlegają wysokiemu ciśnieniu przy pomocy pary chemicznej. Narzędzia należy wysuszyć przed rozpoczęciem sterylizacji.
Minimalne oraz maksymalne zalecane standardy dla Sterylizacji Chemicznej:
Czas: 4 - 20 minut
Temperatura: 130ºC (266ºF) - 134º C (273ºF)
Środek sterylizujący: specjalne roztwory chemiczne.
Zalety:
Znikome zmatowienie, rdzewienie oraz korozja narzędzi.
Metoda nienasyconego oparu chemicznego to proces o niskiej wilgotności.
Czas nagrzewania jest krótszy niż w przypadku większości sterylizatorów parowych.
Łatwa w obsłudze, wypełnij i czyść.
Wady:
Wymaga stosownej wentylacji/ jest palna.
Roztwór ma w sobie aldehyd mrówkowy, znany jako substancja rakotwórcza.
Wymaga mieszania z wodą przy utylizacji.

Jak przeprowadzić sterylizację suchym powietrzem?

Sterylizacja narzędzi ma miejsce za pośrednictwem ciepłego powietrza. Narzędzia należy osuszyć przed rozpoczęciem sterylizacji. Aktualnie ta technika sterylizacji nie jest zalecana, gdyż nie gwarantuje niezawodnej sterylizacji oraz powoduje uszkodzenia.
Minimalne oraz maksymalne zalecane standardy dla Sterylizacji suchym powietrzem:
Czas: 60 - 90 minut
Temperatura: 160ºC (320ºF) - 170º C (340ºF)
Zalety:
Dociera do powierzchni narzędzia, których nie można zdemontować. Możliwe jest to dzięki przewodnictwu.
Niski koszt.
Wady:
Długi czas ekspozycji
Bardzo wysokie temperatury powodują uszkodzenia, tj. czernienie powierzchni, utratę połysku oraz matowienie.
Wymaga specjalistycznego opakowania.

Ostrzeżenie!
  • Gwarancja LEXWO w zakresie wad fabrycznych przestaje obowiązywać automatycznie w razie niestosownej dbałości, konserwacji oraz/lub użycia. 
  • LEXWO zwykle nie określa maksymalnego czasu użytkowania jaki przewidziano dla narzędzi chirurgicznych wielokrotnego użytku. Okres przydatności do użytku tychże urządzeń uzależniony jest od wielu czynników, w tym sposobu oraz okresu użytkowania, oraz zarządzania produktem poza okresem użytkowania. Dokładna kontrola oraz test funkcjonalny urządzenia przed użyciem jest najlepszym sposobem na określenie okresu trwałości użytkowej produktów medycznych. 
  • Nowe narzędzia powinny być dokładnie czyszczone przed każdym użyciem. Nie należy wyciągać z opakowania oraz poddawać pracy sterylizatora. 
  • Unikać umieszczania utlenionych lub zardzewiałych narzędzi do roztworów wyjaławiających czy dezynfekcyjnych, gdyż stanowi to zagrożenie dla innych narzędzi. 
  • Nie należy korzystać z zużytych, uszkodzonych oraz utlenionych narzędzi, ponieważ nie są już w stanie spełnić swoich funkcji. Proszę zauważyć, że niektóre rodzaje uszkodzeń (tj. korozja, rdza, plamy) dotykają także nienaruszone narzędzia. 
  • Sterylizacja nie jest alternatywą dla czyszczenia czy konserwowania narzędzi. 
  • Czyszczenie ultradźwiękowe nie ma właściwości sterylizujących.